Każda kobieta marzy o tym, by mieć długie paznokcie. Zadbane dłonie to swoista wizytówka, która może wiele powiedzieć o człowieku. Na wygląd paznokci ma wpływ wiele czynników. Słabe i łamliwe paznokcie oraz obgryzanie paznokci to dość częsty problem. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób można zadbać kondycję paznokci.
1. Słabe i łamliwe paznokcie: co jest przyczyną?
2. Czy manicure negatywnie wpływa na płytkę paznokcia?
3. Obgryzanie paznokci i nieestetyczne skórki wokół paznokci
Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? To pytanie może spędzać sen z powiek wielu kobiet. Zdrowe paznokcie nie wymagają wielu zabiegów. Wystarczy je pomalować ulubionym kolorem lakieru do paznokci lub umówić się do stylistyki paznokci. Przy paznokciach, które nie wykazują żadnych problemów, można stosować też lakiery bezbarwne. W dzisiejszych czasach prawie każda osoba może mieć piękne paznokcie. Kruche paznokcie niestety mogą negatywnie wpływać na wizerunek danej osoby. Wystarczy chwila nieuwagi, a paznokieć jest złamany, co sprawia, że paznokcie nie prezentują się w estetyczny sposób. Zły stan paznokci przeszkadza też w zwykłych czynnościach życia codziennego. Jeśli chodzi o słabe i łamliwe paznokcie, to można zatroszczyć się o poprawę stanu paznokci, dobierając odpowiednie suplementy diety i produkty, które przy regularnym stosowaniu przyczyniają się do wzmocnienia paznokci. Przykładem takiego produktu jest serum do paznokci. Przyczyny łamliwości paznokci może też wykryć dermatolog. Warto wiedzieć, co sprawia, że płytka paznokcia jest osłabiona.
Słabe i łamliwe paznokcie: co jest przyczyną?
Na ogólną kondycję płytki paznokcia może wpływać nieodpowiednia dieta. Może to być na przykład żywienie się fast foodami lub stosowanie zbyt restrykcyjnej diety redukcyjnej. By wzmocnić łamliwe paznokcie, w swojej diecie trzeba zapewnić żelazo, które występuje w zielonych warzywach i w czerwonym mięsie. Niezbędna jest też witamina B2, która znajduje się między innymi w roślinach strączkowych, w warzywach zielonych i w produktach zbożowych. W diecie nie może zabraknąć wapnia, cynku, krzemu i magnezu.
Jeśli ktoś nie ma czasu na to, by się zastanawiać, jakie witaminy na słabe paznokcie, to może zastosować specjalnie opracowane suplementy diety, które przyczyniają się do wzmocnienia płytki paznokcia. Osłabione paznokcie wymagają delikatnego traktowania. Nie powinny mieć styczności z płynem do mycia naczyń. Trzeba założyć rękawiczki lub zdecydować się na zakup zmywarki. Paznokcie nie mogą mieć styczności z mocnymi detergentami. Słabe paznokcie są bardzo wymagające. Dość trudno robi się prace porządkowe w domu i w ogrodzie z łamliwymi paznokciami. Niestety, niedobory witamin i szkodliwe środki chemiczne najczęściej niszczą płytkę paznokciową. Problemy związane z fatalnym stanem płytki paznokciowej można rozwiązać, gdy zaczną Państwo stosować produkty, które skutecznie regenerują paznokcie.
Czy manicure negatywnie wpływa na płytkę paznokcia?
Nieprawidłowa pielęgnacja dłoni i źle wykonywane zabiegi na paznokciach mogą wywołać zmiany na płytce paznokcia. Mogą to być rozdwajające się paznokcie, zmiana zabarwienia płytki paznokciowej, odwarstwianie paznokci i ich kruchość. Nie każda osoba potrafi samodzielnie wykonać manicure we właściwy sposób. W czasie piłowania paznokci można też uszkodzić je przez przypadek. Do takiego stanu rzeczy przyczynić się też mogą lakiery do paznokci, które nie szczycą się wysoką jakością. Niektóre źródła za przyczynę zniszczenia paznokci podają stosowanie manicure hybrydowego, sztucznych paznokci i innych zabiegów tego rodzaju. Z tego powodu warto inwestować w usługi kosmetyczne w sprawdzonych salonach. Osoby wykonujące ten rodzaj usług powinny mieć odpowiednie kwalifikacje. Tymczasem każdy może wykonywać ten zawód, co niekoniecznie idzie w parze z wiedzą i umiejętnościami. Tania stylizacja paznokci to niekoniecznie musi być atut salonu. Zmiany na paznokciach wywołują niektóre choroby. Może to być cukrzyca lub grzybica. W tej sytuacji koniecznie trzeba leczyć chorobę bazową (konieczne będzie systematyczne leczenie u diabetologa lub u dermatologa).
Obgryzanie paznokci i nieestetyczne skórki wokół paznokci
Szkodliwym nałogiem jest obgryzanie paznokci i skubanie skórek wokół paznokci. Niestety, ta dolegliwość dotyka nie tylko dzieci i młodzież. Wiele osób dorosłych ma problem z zaprzestaniem obgryzania paznokci. Jest to ewidentne działanie na szkodę własnych paznokci. Niszczy płytkę paznokciową, w a przypadku zerwania skórek, może dojść do zakażenia. Nałóg jest trudny w eliminacji. Na niektóre osoby zadziałają produkty, które zniechęcają do gryzienia paznokci. Na inne mogą poskutkować regularne wizyty u kosmetyczki. W tym przypadku w grę może wchodzić konieczność zapanowania nad nerwami i stresem. Bardzo często paznokcie obgryzają osoby nadmiernie zestresowane i znerwicowane. Pomocne będzie odcięcie się od niekorzystnych sytuacji i toksycznych osób, a także unikanie odkładania różnych problemów na bok. Nawarstwienie się problemów może uruchomić ten brzydki nałóg w nawet najbardziej opanowanym człowieku.